Proč je důležité používat přípravky s ochrannými UV filtry?

Proč je důležité používat přípravky s ochrannými UV filtry?
142

Proč je důležité používat přípravky s ochrannými UV filtry?

V letních měsících, kdy na severní polokouli dopadají sluneční paprsky pod větším úhlem na zemský povrch a po delší dobu, je důležité dbát na zvýšenou ochranu před nimi. A proč je vůbec důležité dbát na ochranu pokožky, když kůže má vlastní přirozené mechanizmy jako je melaninová pigmentace, které ji chrání před UV zářením? Přirozené mechanizmy ji chrání jen do určité míry a při delším pobytu na slunci je vhodné sáhnout po libovolném kosmetickém produktu s ochranným faktorem.

Co je to ultrafialové záření záření?

Jednou složkou sluneční energie, která dopadá na zemský povrch je ultrafialové záření a dělí se na UVA, UVB a UVC, kdy UVC je odfiltrováno ozonovou vrstvou. Toto záření vyvolává na kůži ve většině případů spíše negativní změny, které mohou vést k fotoimunopresi s následnou rakovinou kůže (fotokancerogeneze) a také k předčasnému stárnutí kůže (photoageig). Z těchto důvodů jsou látky chránící proti UV záření přidávány do mnoha přípravků, jejichž pravidelným používáním můžeme zabránit vzniku kožních nádorů a celkově omezit škodlivé působení UV záření na kůži.

Na jakém principu fungují ochranné filtry?

Ochranné UV filtry před slunečním zářením jsou látky, které mohou fungovat na dvou principech: buď se jedná o chemické filtry (UV absorbenty), které záření pohlcují a přeměňují ho na tepelnou energii, nebo se jedná o fyzikální filtry (UV reflektanty), které ho odráží. Tyto dva typy ochranných filtrů se s oblibou kombinují v různých kosmetických produktech kvůli odlišnému mechanismu účinku. 

Vždy je důležité aplikovat produkt s ochranným faktorem na kůži půl hodinu před opalováním, protože chemické filtry nabývají účinnosti
20–30 minut po nanesení na pokožku. Dále je důležité dbát na to, aby nedošlo ke spálení kůže, protože opětovným nanesením ochranného přípravku se nemohou redukovat účinky již dříve přijatého slunečního záření. Pokud se koupete, potíte nebo se utíráte ručníkem je vhodné aplikaci přípravku zopakovat, aby byla ochranná vrstva neporušena a vy jste předešli spálení pokožky.

Co značí číselná hodnota uvedená na produktech určených na opalování?

Ve výběru vhodného produktu nám pomůže hodnota slunečního ochranného faktoru (SPF), která bývá uvedena na obalu produktů určených na opalování. Zkratka SPF pochází z anglického názvu „Sun Protecting Factor“ a udává hodnotu, kolikrát můžeme po nanesení přípravku na kůži prodloužit pobyt na slunci, aniž by vzniklo začervenání kůže. Tato hodnota se vztahuje pouze k ochraně před UVB zářením. Pokud se chcete chránit i před UVA zářením, které proniká hlouběji do kůže, můžete například hledat ve složení produktu oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý, které odráží UVA záření. Ochrana před UVA zářením ale bývá zcela běžně zmíněna na etiketách produktů.

Víte o tom, že kromě svých ramen, zad či dekoltu je nutné chránit před slunečním zářením i rty či uši? Sice to může některým jedincům připadat vtipné, že to tady zmiňujeme, ale lidé na tato místa při opalování často zapomínají a nechrání je před sluncem. Poté po nadměrném vystavení silnému slunci vznikají velmi nepříjemné spáleniny.

Vyzkoušejte naše hydratační balzámy na rty Jenny Lane, které nabízejí střední ochranu proti slunečnímu záření a mají ochranný faktor 25. Mimo jiné obsahují ochranné oleje, které zabraňují vysoušení rtů a vitamin E s D-Panthenolem účinně rty chrání a regenerují. Můžete si vybrat ze tří různých variant balzámů: classic, s propolisem a s jahodou.

Novinky na blogu

V letních měsících, kdy na severní polokouli dopadají sluneční paprsky pod větším úhlem na zemský povrch...

Zobrazit článek

Nový aktuální online katalog profesionálních kosmetických štětců Jenny Lane je tu! 
Prolistujte si...

Zobrazit článek