Barevná typologie podle Carole Jackson

789

Každá z nás chce být krásná, ale mnohdy nevíme, jak toho docílit. Jaké barvy, doplňky, šperky nebo líčení zvolit, abychom daly vyniknout naše přednosti a zároveň potlačily nedostatky. Při výběru barev se v zásadě řídíme svým instinktem, některé barvy nás přitahují více a některé méně. S myšlenkou rozdělit lidi do čtyř základních barevných skupin dle ročního období přišla Američanka Carole Jackson. Její teorie byla postupně rozpracována a stala se základním nástrojem v líčení všech vizážistů. Vyzkoušejte metodu sama na sobě a zjistěte, co vám nejvíce sluší.

Typologie barev – studený či teplý tón?

Základem barevné typologie jsou dva tóny – studený a teplý. Pokud se tedy budeme řídit barevnou typologií dle ročních období, jaro a podzim se řadí k teplým barvám naopak léto a zimabarvám studeným.

 

Jarní typ

Základem pro jarní typy je žlutá – světlejší a veselejší.

Pleť je bledá až průsvitná s jemným meruňkovým nádechem. Tento typ se opaluje většinou dobře, a pokud má pihy, jsou narezavělé. Oči mohou být od modré přes šedou až po zlatohnědou. Vlasy jsou většinou plavé, v barvě lnu, ale vždy s nádechem do medové barvy.

 

Podzimní typ

Základem pro podzimní typy je červená.

Pleť bývá světle slonovinová, teple béžová, průsvitně světlá, broskvová s pihami i bez. Pokud je pleť velmi světlá, málokdy se prokrví, špatně se opaluje. Pihy jsou zlatohnědé, vlasy mají medový lesk, ať jsou jakkoliv tmavé (od plavé až po kaštanově hnědou). Oči mohou být zbarveny od modré barvy až po tmavě hnědé odstíny.

 

Letní typ

Základem pro letní typy je modrá.

Pleť působí křehce s namodralým podtónem. Není také výjimkou pleť tmavší do olivového odstínu, kterou je možné zaměnit s podzimním typem. Opalují se snadno do barvy lískového oříšku. Pihy jsou šedohnědé, vlasy jsou téměř vždy v popelavém odstínu blond, hnědé a modrošedé. Oči mohou mít různou barvu, většinou převažují šedomodré kombinace a s odstíny hnědé.

Zimní typ

Základem pro zimní typy je také modrá – tvrdší a jasnější.

Vyniká kontrasty. Pleť je zbarvena do porcelánového, bledého, olivového ale také bílého i narůžovělého tónu v chladném podtónu barvy modré. Opaluje se snadno a rychle. Vlasy bývají tmavě zabarveny – hnědočerné, černé až modročerné. Oči mohou být ledově modré, šedofialové, tmavě hnědé až zelené.

Novinky na blogu

V letních měsících, kdy na severní polokouli dopadají sluneční paprsky pod větším úhlem na zemský povrch...

Zobrazit článek

Nový aktuální online katalog profesionálních kosmetických štětců Jenny Lane je tu! 
Prolistujte si...

Zobrazit článek